Press Review: Martina Michels mit Bernd Riexinger und Andrej Hunko in Istanbul

13. Februar 2017

HABERIN ETKIN ADRESI

AP Milletvekili Michels: Türkiye Erdoğan diktatörlüğüne dönüştü

„Tutsak HDP milletvekilleriyle dayanışmak için Türkiye’ye gelen Die Linke heyetinde yer alan Avrupa Parlamentosu Milletvekili Martina Michels, „Avrupa Türkiye’nin Erdoğan diktatörlüğüne dönüştüğünü ve insan hakları ihlallerini gayet iyi görüyor“ dedi. Michels, 30 kişilik bir AP gözlemci heyetinin referandumda Türkiye’de olacağını söyledi.

İSTANBUL (Meşale Tolu)- Tutsak Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları ve milletvekilleriyle dayanışmak için Almanya’dan Türkiye’ye gelen Die Linke partisi heyetinden Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Martina Michels ETHA’ya değerlendirmelerde bulundu.

Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye’ye ilişkin alınan kararların arkasında önemli nedenler olduğunu ifade eden Michels, gelişen baskı sisteminin Avrupa’da iki açıdan değerlendirildiğini belirtti. Michels, „Türkiye’nin Erdoğan diktatörlüğüne dönüştüğünün çoğunluk tarafından görüldüğüne inanıyorum. Avrupa Birliği, Türkiye’nin insan hakları ihlallerini gayet iyi gördü, hatta öfkeyle karşıladı“ diye konuştu. Avrupa’da ve özellikle Almanya’da Erdoğan’ı destekleyenlerin de olduğunu belirten Michels, AKP destekçileri nedeniyle zaman zaman sıkıntılar yaşandığını da ifade etti. Michels şöyle konuştu: „Her attığımız adımda, her söylediğimiz sözde karşı çıkan ve Erdoğan’ın ilk zamanlarda yaptığı hizmetleri sıralayan bir kitle ile mücadele ediyoruz“ diye konuştu.

Erdoğan destekçilerinin Avrupa Parlamentosu’nda Saray rejiminin propagandasını yapmaktan geri durmadıklarını ekleyen Michels, objektif bilgi aktarımı konusundan özellikle basın kuruluşlarının OHAL kararnameleriyle kapatılmasından sonra zorlaştığını vurguladı…“

Das vollständige Interview lässt sich online hier abrufen.

 

11. Februar 2017

BIRGÜN

HDP’lilerle görüşme izni yok

„Tutuklu HDP milletvekilleriyle dayanışma amacıyla İstanbul’a gelen Alman Sol Parti heyetine görüşme için izin verilmedi.

Almanya Sol Parti Eş Başkanı Bernd Riexinger, Sol Partili Avrupa Parlamento Milletvekili Andrej Hunko ve Avrupa Parlamentosu Sol Parti Milletvekili Martina Michels HDP İstanbul İl Örgütü binasında; HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca’nın da katıldığı ortak bir basın toplantısı düzenledi…“

Der vollständige Beitrag kann bei BirGün abgerufen werden.

 

10. Februar 2017

DEUTSCHE WELLE TÜRKCE

Sol Parti Eş Başkanı: Demirtaş’ı ziyaretimiz engelleniyor

„Alman Sol Parti Eş Başkanı Bernd Riexinger Halkların Demokratik Partisi Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etmek için yaptıkları başvurunun reddedildiğini açıkladı.

Alman Sol Parti heyeti tutuklu HDP milletvekilleriyle dayanışma amacıyla İstanbul’a gitti. Ziyaret sonrası iki partinin heyetleri HDP İstanbul İl Örgütü’nde ortak bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Sol Parti Milletvekili Andrej Hunko, Avrupa Parlamentosu Üyesi Martina Michels, HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca da katıldı…“

Der vollständige Artikel lässt sich online bei der Deutschen Welle Türkçe abrufen.

 

CUMHURIYET

Alman vekil: Demirtaş’ı ziyaretimiz engelleniyor

„Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Alman Sol Parti heyeti tutuklu HDP milletvekilleriyle dayanışma amacıyla İstanbul’a gitti. Ziyaret sonrası iki partinin heyetleri HDP İstanbul İl Örgütü’nde ortak bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Sol Parti Milletvekili Andrej Hunko, Avrupa Parlamentosu Üyesi Martina Michels, HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca da katıldı…“

Der gesamte Artikel kann hier abgerufen werden.

 

HÜRRIYET

Alman sol parti heyetinden HDP’ye ziyaret

„Enver ALAS / İSTANBUL (DHA) – ALMANYA Sol Parti Eş Başkanı Bernd Riexinger ve Alman milletvekillerinden oluşan bir heyet İstanbul’a geldi. Heyet, HDP’nin Beyoğlu’ndaki İl Başkanlığı binasında HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Diyarbakır HDP Milletvekili Feleknaz Uca ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Filiz Kerestecioğlu, ziyaret nedeniyle Bernd Riexinger ve beraberindeki heyete teşekkür etti.

Heyette bulunan Avrupa Parlementosu Milletvekilleri Andrej Hunko, Martina Michels de toplantıda birer konuşma yaptı.“

Der vollständige Artikel kann auf der Website der Hürriyet abgerufen werden.

 

HABERDA

HDP’lileri görmeye gelen Alman vekillere, ziyaret izni verilmedi

“ Alman milletvekillerinden oluşan heyetin cezaevindeki HDP’li vekilleri ziyaretine izin verilmedi. Riexinger, „Mustafa Balbay’ı ziyaret etmiştik, HDP vekillerini ziyaretimiz engelleniyor“ diyerek tepkisini dile getirdi.

Tutuklu HDP eş genel başkanları ve milletvekilleriyle dayanışmak için İstanbul’a gelen Alman Sol Parti Heyeti ile HDP heyeti ortak bir basın toplantısı düzenledi. HDP İstanbul İl Örgütü’nde yapılan toplantıya Alman Sol Parti Eş Başkanı Bernd Riexinger, Milletvekili Martina Michels, HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca ve PM Üyesi Ayşe Berktay katıldı.

Heyette bulunan Avrupa Parlementosu Milletvekilleri Andrej Hunko, Martina Michels de toplantıda birer konuşma yaptı.“

Der vollständige Artikel kann bei Haberda abgerufen werden.